18 Mart Çanakkale Zaferi


Bugün burada, bir daha geri dönmemek üzere gidenleri, tarihimizin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanlarımızı, şehitlerimizi; bu milletin çocukları, şanlı Türk bayrağının gölgesinde özgürce nefes alsınlar, ezanlar; bu gök kubbede yankılanmaya devam etsin diye can verenleri, yâd etmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Çanakkale;
Mehmet Akif’in ‘’Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...’’ şeklinde betimlediği, dönemin süper güçleri İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya, Sırbistan, Yunanistan, Romanya, Japonya, Brezilya’dan oluşan ülkelerin tüm kara ve deniz güçleriyle, Hindistan, Avustralya gibi sömürgelerinden topladıkları askerlerle saldırdıkları halde kahraman Mehmetçiğimiz tarafından perişan edildikleri vatan parçasının adıdır.

Çanakkale; 18 Mart 1915 tarihinde İtilaf devletleri denilen bu ülkelerin 100 büyük savaş gemisi ve 250 ağır topla saldırdıkları ama geçemedikleri boğazın adıdır.

Çanakkale; 18 Mart 1915’te Mustafa Kemallerin, Yahya Çavuşların, Koca Seyitlerin, adsız ve kefensiz şehitlerin yazdığı destanın adıdır.

Çanakkale; her bir metrekaresinde üç şehidin yattığı emsalsiz bir şehitler diyarıdır.

Çanakkale; bir milletin diriliş destanıdır.

Çanakkale; bugün dahi kanayan yaramızın merhemidir.

Çanakkale; birlik ve beraberliktir.

Çanakkale; bugün birbirine düşürülmek istenen 1000 yıllık kardeşlerin, omuz omuza şehit olarak kanlarıyla suladıkları, sonsuza dek biz torunlarına emanet ettikleri vatan diyarımızdır. Kendi cenaze namazlarını kılarak şahadete yürüyenlerin, sadece 15 bahar görebilmiş tazecik fidanların, Allah'ın huzuruna abdestle çıkmak için ellerindeki içecek sularını kullanan Mehmetçiklerin yurdudur !

Cephaneler yağmurda zarar görmesin diye hasta çocuğunun battaniyesini cephanenin üstüne örten ve evladını bu vatana kurban veren elmas yüreklerin yurdudur !

Yarıda kalan hayatların, arkada bırakılan gözü yaşlı anaların, babaların, kardeşlerin, eşlerin yurdudur !

Çanakkale; kopan ayağına aldırmadan savaşmaya devam eden Ezineli Yahya Çavuş’un; îman ve vatan aşkıyla 215 kg’lık mermiyi düşmanın kalbine gönderen Seyit Onbaşı’nın; neferlerinin tamamının şehit düştüğü 57. Alay’ın ve daha isimlerini ve kahramanlıklarını sayamadığımız daha nice Mehmetçiğimizin mekânıdır. Onlar, vatanlarını namusları bildiler. Onlar, vatan için, bayrak için, dinin temeli olan ezanımız şehadet şerbetini içtiler.

Ne mutlu Çanakkale’de şehit düşen kahramanlarımıza !

Bakara sûresinde ‘’Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız !” buyurulmaktadır.

Peygamber Efendimizin(sav) sancağının gölgesiyle müjdelenmiş yiğitlerimize selâm olsun, ruhları şâd olsun.